Kraje, w których Facebook jest zablokowany
W dzisiejszych czasach Internet jest obecny w niemal każdym aspekcie naszego życia i wydaje się niemożliwe, aby istniały miejsca, które mają silne ograniczenia w dostępie do sieci. Na przykład, w niektórych krajach Google nie jest główną wyszukiwarką, ponieważ jest zakazana lub istnieją inne alternatywy. Tak jest również w przypadku głównych sieci społecznościowych w chwili obecnej, a Facebook nie może być wyjątkiem. Popularny portal społecznościowy Marka Zuckerberga jest zablokowany w niektórych krajach.
Iran
Iran jest jednym z krajów, w których Facebook jest surowo zakazany, jednak niektórzy z jego przywódców politycznych korzystają z platformy bez względu na jej blokadę. Irański rząd zakazał korzystania z Facebooka w 2009 r. po tym, jak aktywiści wykorzystali go do uzyskania poparcia dla opozycji podczas wyborów prezydenckich.
Ograniczenie trwało początkowo kilka godzin, ale później zostało przywrócone bez wyjaśnienia i obowiązuje do dziś. Kilku wyższych urzędników irańskich, religijnych i politycznych, posiada własne profile na Facebooku pomimo zakazów. Ponadto, według niektórych raportów, duża część populacji obchodzi ograniczenia rządowe poprzez korzystanie z VPN.
Chiny
Chiny mają długą historię cenzury i surowych przepisów internetowych, więc nie jest zaskakujące, że Facebook również jest zablokowany. Raporty sugerują, że Chiny zablokowały Facebooka na całym kontynencie po zamieszkach w Urumqi, Xinjiang w 2009 roku. Tutaj niektórzy działacze niepodległościowi z Xinjiang najwyraźniej używali platformy jako części swojej sieci komunikacyjnej. Przeczytaj więcej o tym, dlaczego Facebook został zakazany w Chinach: https://www.mediainternet.pl
Korea Północna
Korea Północna jest jednym z najbardziej skrytych krajów na świecie ze względu na surowe ograniczenia w podróżowaniu i komunikacji. Od 2016 roku azjatycki kraj oficjalnie ogłosił ograniczenia na Facebooku, a także na Twitterze i YouTube, tuż po okresie kilku miesięcy „nieformalnego” blokowania. Zakaz wydawał się być skierowany do zagranicznych gości i mieszkańców, ponieważ mieszkańcy Korei Północnej nie mieli dostępu do sieci społecznościowych z powodu ogólnego zakazu korzystania z Internetu.
Celem restrykcji jest utrudnienie odwiedzającym lub niewielkiej społeczności zagranicznych rezydentów zamieszczania informacji o Korei Północnej w czasie rzeczywistym. Ogranicza to również jeszcze bardziej możliwość przeglądania przez Koreańczyków z Północy posiadających dostęp do Internetu informacji o ich kraju zamieszczonych w innych miejscach.