Świat internetu

Świat internetu

Świat internetu

Globalna sieć

Internet to sieć łącząca komputery na całym świecie. Pozwalająca nam na wykonywanie bardzo dużej ilości czynności w krótkim czasie. Sieć ta połączona jest za pomocą jednego protokołu ip.
Po zakupie komputera ma on zainstalowane sterowniki oraz program umożliwiający łączenie się z internetem. Jednak to nie koniec ponieważ komputery mają system umożliwiający się łączenie z internetem ale nie posiadają one internetu. Potrzebny jest tak zwany dostawca zewnętrzny, który da nam router, który połączy się z nadajnikiem zewnętrznym tak zwanym masztem dając nam w ten sposób dostęp do internetu, ale żeby taki router dostać należy wykupić od dostawcy odpowiedni pakiet. Router może być w wersji mobilnej przenośnej lub stacjonarnej tak zwany internet domowy.

Co daje nam internet?

Internet daje nam nieograniczony dostęp do kilku tysięcy stron, aplikacji oraz gier. Możemy grać w gry online na urządzeniach przenośnych jak i na komputerze przez przeglądarkę oraz po pobraniu odpowiedniego oprogramowania umożliwiającego nam granie, możemy też skontaktować się z znajomymi za pomocą kamerki lub połączenia, które odbywa się z wykorzystaniem internetu. Jednak nie mieli byśmy do tego dego dostępu gdyby nie przeglądarka internetowa lub wymagane do pewnych czynności aplikacje.

Przeglądarka internetowa – jest to program komputerowy służący do przeglądania, wyświetlania stron internetowych oraz pobierania plików. Na stronach internetowych możemy korzystać z wbudowanych odtwarzaczy video lub dodatkowych wtyczek, które można pobrać przez oficjalny sklep sklep w przeglądarce.

Internet też odgrywa ważną rolę w pracy szczególnie w czasach pandemii gdzie praca zdalna w niektórych firmach stała się codziennością. Większość firm korzysta z poczty elektronicznej, oprogramowania do pracy zdalnej i programu do komunikacji z pracownikami na kamerce oraz czacie. Od niedawna swoją popularność zyskuje także telewizja internetowa.Iptv to nic innego jak kanały internetowe znajdujące się na serwerze. Jednak w porównaniu z youtubem czy innymi tego typu portalami Iptv jest usługą płatną, ale w porównaniu z telewizją satelitarną jest tańszą i bardziej opłacalną usługą. Istnieje też tak zwana usługa wifi calling czyli rozmowy przez internet. Jest to dobre rozwiązanie w momencie gdy mamy problemy z zasięgiem a mamy dostęp do wifi.

Bezpieczeństwo w internecie.

Korzystanie z internetu jest bezpieczne ale tylko w momencie gdy użytkownik korzysta z niego z rozwagą. Tak jak w realnym życiu można spotkać oszustów tak samo może się to zdarzyć w internecie. Podstawowymi rzeczami na które powinniśmy zwrócić uwagę przy kwestii bezpieczeństwa w internecie to certyfikat strony, który mieści się koło adresu strony w formie kłódki. Jeśli kłódka jest przekreślona możemy mieć problem z weryfikacją strony tym samym korzystamy z takiej strony na własne ryzyko. Możemy też zaopatrzyć się w vpna ale najlepiej wykupić daną licencję ponieważ darmowe serwery często oferują bardzo słabe prędkości. Gdy mamy vpna całe nasze połączenie sieciowe jest szyfrowane. Oznacza to że nikt nie może zobaczyć co robimy gdy jesteśmy online. Jest to jeden z sposobów na ominięcie limitów, które nakładają na nas dostawcy internetowi ale działa to tylko w przypadku płatnych vpn. Szyfrowanie blokuje dostęp do informacji potrzebnych hakerom do wykonanie pewnej rzeczy typu przejęcie danych do konta bankowego. Wiele stron internetowych wykorzystuje nasz adres ip do ustalenia naszej lokalizacji lub pozyskania pewnych danych, które potem są sprzedawane innym firmom i wędrują po internecie a vpn blokuje nasz adres ip, który nie jest widoczny dla innych osób. Widoczność adresu ip ma też znaczenie przy pobieraniu torrentów lub plików, które mogą zawirusować nasz komputer.

Należy też pamiętać że oszuści mogą nas atakować poprzez wszelkiego rodzaju dostępne metody np. maile z ukrytymi wtyczkami, które infekują nasz komputer wysyłając do kogoś cenne dla niego informacje, aplikacje bankowe i fałszywe powiadomienia o wykonaniu danej czynności czy wiadomości sms z zalegającymi płatnościami zawierający numery konta na, które mamy wykonać przelew.

10 czynności, które można robić w internecie

Dostawcy internetowi

Spójrzmy na temat internetu pod kontem jak najtańszy pakiet równa się jak najlepszy. Osobiście nie polecam pakietów rodzinnych z limitem gdy w rodzinie mamy powyżej dwóch osób. Sam się na to natknąłem pomyślałem że 100gb internetu domowego to dobry wybór, ale niestety nie ponieważ między 1 a 10 każdego nowego miesiąca kończy się pakiet i internet zwalnia do 1mb/s na kilka dni. Ze swojej strony polecam światłowód jako internet domowy ponieważ spadki internetu jeśli jakieś są to są małe i najczęściej internetu nie ma od kilku godzin do jednego dnia a nie kilka do nawet kilkunastu dni. Jako internet mobilny osobiście polecam orange ponieważ testowałem dwie sieci play oraz t mobile i odradzam korzystanie z tych sieci ponieważ play nie ma swoich nadajników internetowych tylko wynajmuje je od innych dostawców dla tego nie mają dostępu do pełnej prędkości, dla tego próbują nadrobić to poprzez ilość oferowanych usług czy gigabajtów a nie przez jakość oferowanego internetu. Natomiast z t mobile jest inna sytuacja ponieważ tam są oferty drogie a oferujące bardzo małą ilość gigabajtów. Moja dziewczyna korzysta z tmobile i po 14 dniach każdego miesiąca słysze że jej tata zapłacił prawie 200zł za jej kartę, abonament a ona już nie ma internetu a tak naprawdę to przegląda ona tylko jakieś strony internetowe i maksymalnie 2 razy w tygodniu obejrzy coś na youtube lub jakiś film w internecie.

Comment (1)

Write a comment