Office w sieci Web – czy może w pełni zastąpić Office 365 lub Office 2019?
Pakiet biurowy stanowi zestaw narzędzi, które są niezbędne zarówno w wykonywaniu codziennych obowiązków, jak i realizacji zadań służbowych oraz prowadzeniu biznesu. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem z tego zakresu są oczywiście produkty od firmy Microsoft – klienci mogą zdecydować się zarówno na klasyczne wydanie z wieczystą licencją, jak też wariant subskrypcyjny. Istnieje jednak trzecia opcja, jaką jest darmowa platforma Office w sieci Web. Czy taka propozycja może zastąpić pozostałe pakiety?
Office w sieci Web – co to takiego?
Office dla sieci Web to w pełni darmowy pakiet biurowy opracowany przez firmę Microsoft. Zestaw nie wymaga żadnej instalacji, ponieważ do jego obsługi wykorzystuje się dowolną przeglądarkę internetową – aby skorzystać z usługi, wystarczy więc tylko stabilny dostęp do internetu. Należy w tym miejscu wspomnieć, że Office dla sieci Web oferuje tylko wybrane programy i to w dość okrojonej formie – Word, Excel oraz PowerPoint pozwalają więc na wykonanie podstawowych zadań znanych z klasycznych wydań pakietów biurowych Office.
Pomimo dość ograniczonej funkcjonalności, Office dla sieci Web ma całkiem sporo zalet. Usługa zapewnia dostęp do dokumentów z niemal każdego urządzenia i miejsca. Dzięki temu możliwe jest wygodne tworzenie i edytowanie plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji multimedialnych nie tylko w domu czy biurze, ale również podczas podróży. Platforma działa w znajomym środowisku pakietu Office – obsługa poszczególnych programów nie sprawi więc żadnego problemu użytkownikom, którzy mieli już styczność z produktami od giganta z Redmond.
Czym różni się Office w sieci Web od Microsoft 365 i klasycznego pakietu biurowego?
Microsoft 365 (czyli dawne Office 365) to subskrypcyjna usługa, która zapewnia dostęp do programów znanych z klasycznych edycji pakietów biurowych Office. Narzędzie występuje w różnych planach, które różnią się między sobą zawartością oraz oczywiście ceną. Podstawowy podział wyróżnia pakiety dla użytkowników prywatnych oraz biznesowych – mowa tutaj zarówno o małych i średnich firmach, jak również dużych przedsiębiorstwach, placówkach oświaty oraz organizacjach niedochodowych. Wszystkie plany są oparte o model subskrypcyjny. W praktyce oznacza to, że w celu skorzystania z platformy, należy co miesiąc uiścić określoną opłatę.
Nawet podstawowe plany Microsoft 365 oferują znacznie więcej programów niż Office w sieci Web. W najtańszym pakiecie cyfrowym dla użytkowników domowych można znaleźć nie tylko Worda, Excela czy PowerPointa, ale także notatnik OneNote, pocztę Outlook, komunikator Skype oraz wirtualną przestrzeń dyskową o pojemności aż 1 TB. Plan Business Basic przeznaczony dla firm dodaje do tego jeszcze dodatkowe usługi cyfrowe – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Klucz System, autoryzowanego sprzedawcę kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.
Z kolei pakiet biurowy Office 2019 jest dostępny w formie jednorazowego zakupu – w zamian nabywca otrzymuje dożywotnią licencję na użytkowanie wszystkich programów zawartych w zestawie. Aplikacje z klasycznego pakietu, w przeciwieństwie do cyfrowych odpowiedników z Office dla sieci Web oraz Microsoft 365, są zainstalowane bezpośrednio na komputerze. Dzięki temu obsługa poszczególnych programów jest możliwa przy problemach ze stabilnością łącza lub nawet całkowitym brakiem dostępu do internetu. Office 2019 ma jednak spory minus – pakiet nie podlega aktualizacji, dlatego w celu przejścia na nowszą wersję konieczny jest zakup kolejnego wydania.
Czy Office w sieci Web może zastąpić inne pakiety biurowe?
To, czy Office w sieci Web sprawdzi się w roli domyślnego pakietu biurowego, zależy wyłącznie od potrzeb użytkowników. Jeżeli oprogramowanie ma służyć tylko do tworzenia oraz podstawowej edycji osobistych lub firmowych dokumentów, to darmowa platforma od Microsoftu powinna w zupełności sprostać oczekiwaniom. Należy tylko pamiętać, że Office w sieci Web wymaga stałego dostępu do internetu – korzystanie z poszczególnych narzędzi nie będzie więc w ogóle możliwe bez stabilnego połączenia lub w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do sieci.
Kiedy potrzebna jest bogata funkcjonalność oraz wiele usług dodatkowych, np. w postaci dysku w chmurze, zaawansowanych zabezpieczeń, pomocy technicznej czy rozwiązań pozwalających na zarządzanie firmowymi komputerami i urządzeniami przenośnymi, to lepszym rozwiązaniem z pewnością będzie Microsoft 365. Pakiet Office 2019 również przyda się do wielu bardziej wymagających zastosowań niż jego darmowy odpowiednik.