Siecioholizm, czyli uzależnienie od internetu
Siecioholizm, mimo że jest zjawiskiem nowym, jest coraz bardziej powszechny, zwłaszcza wśród młodzieży. Wpływ uzależnienia od internetu na życie jest ogromny – zniszczone relacje z rodziną i przyjaciółmi, utrata pracy, problemy w szkole, a także problemy zdrowotne. Na czym dokładnie polega to zjawisko i jak wygląda leczenie?
Czym jest uzależnienie od internetu?
Uzależnienie od internetu należy do grupy uzależnień behawioralnych. Siecioholizm jest więc zachowaniem polegającym na nadużywaniu dostępu do sieci. Zachowania te wpływają negatywnie na funkcjonowanie osoby w sferze społecznej, psychicznej, rodzinnej czy ekonomicznej. Osoba uzależniona odczuwa dyskomfort psychiczny, często w postaci stanów lękowych. Szkody, jakie wyrządza uzależnienie, dotykają także bliskich osoby uzależnionej.
Dr. Ivan Goldberg był pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na istnienie tego problemu w roku 1995. Zauważał on u uzależnionych ogromny spadek aktywności w sferze zawodowej i społecznej. Zjawisko uzależnienia od internetu ma różne nazwy, takie jak „siecioholizm”, „internetoholizm” czy „patologiczne korzystanie z internetu”. W Polsce najczęściej spotykaną nazwą jest ta wprowadzona przez prof. Andrzeja Jakubika – „zespół uzależnienia od internetu”.
Zaburzenie, czy może choroba?
Czy uzależnienie od internetu jest tylko zaburzeniem, czy może osobną jednostką chorobową?
Popularną opinią jest, iż uzależnienie od internetu jest skutkiem pojawienia się innych zaburzeń, np. lękowych oraz depresyjnych. Część naukowców twierdzi z kolei, że siecioholizm jest poważną chorobą, pojawiającą się w wyniku zaburzenia działania kory czołowej mózgu i tym samym wymaga specjalistycznego leczenia.
Przyczyny uzależnienia
W czasach coraz szybciej rozwijającej się technologii, ci którzy zostają z tyłu są nierzadko wykluczeni społecznie oraz zawodowo. Korzystanie z internetu staje się więc niejako wymogiem i codziennością każdego.
Najczęściej w uzależnienie wpadają osoby o zaburzonej samoocenie, które w ten sposób uciekają od problemów życia. Internet daje bowiem poczucie nieskrępowania oraz większą pewność siebie. Do internetu uciekają także osoby mając problemy z nawiązywaniem relacji z drugim człowiekiem. Dochodzi przez to do izolacji społecznej, która tylko potęguje problem. Do grupy największego ryzyka dopisać można także osoby cierpiące na fobię społeczną, dla których kontakt niebezpośredni jest znacznie łatwiejszy. Szczególnie narażone są również jednostki nadmiernie impulsywne, które w internecie poszukują silniejszych bodźców.
Objawy siecioholizmu
O uzależnieniu od internetu możemy mówić wtedy, kiedy u danej osoby możemy zauważyć utrzymujące się przez dłuższy czas objawy, takie jak:
• Silny przymus korzystania z sieci
• Utrata kontroli nad czasem korzystania z internetu
• Rezygnacja z pasji i innych zainteresowań
• Zaniedbywanie obowiązków
• Nerwowość i obniżony nastrój w przypadku braku dostępu do internetu („głód internetu”)
• Dalsze korzystanie mimo wystąpienia negatywnych skutków
Skutki uzależnienia
Zespół uzależnienia od internetu może wywoływać skutki psychiczne oraz fizyczne. Przebieg jest bardzo szybki, zwłaszcza u osób szczególnie podatnych.
Do skutków psychicznych zaliczamy: depresję, wahania nastroju, poczucie lęku, unikanie aktywności społecznej, odrzucenie innych zainteresowań i hobby. Z kolei do skutków fizycznych zaliczamy: bóle głowy, pleców i szyi, bezsenność, problemy ze wzrokiem, zespół cieśni nadgarstka.
Jak prawidłowo i bezpiecznie robić zakupy w Internecie?
Leczenie siecioholizmu
Leczenie uzależnienia od internetu jest niezwykle trudne. Sam chory musi uświadomić sobie potrzebę naprawy swojego życia. Ważne jest, by pomocy poszukać jak najszybciej. Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do specjalisty terapii uzależnień, który zastosuje odpowiednią terapię.
Psychoterapia jest najlepszym sposobem na wyjście z uzależnienia. Przede wszystkim opiera się ona na zmianie nawyków, czyli stopniowym ograniczaniem czasu korzystania z internetu. Tutaj bardzo istotne jest, by osoba uzależniona mogła zająć się czymś innym – poszukiwaniem nowych pasji lub powrotem do dawnych zainteresowań. Dzięki temu nie będzie skupiona na myśleniu o nałogu. Pomocna jest także obecność bliskich.
jak latwo sie uzaleznic od tego ?