Najciekawsze pomysły na sieciowe gadżety z wykorzystaniem minikomputerów
Dołącz do grona użytkowników Raspberry Pi i zacznij tworzyć własne urządzenia elektroniczne, napędzane wydajnymi minikomputerami
Fani nowych technologii mają dziś do dyspozycji szeroki wachlarz gotowych rozwiązań, o których makerzy sprzed kilkunastu lat mogliby tylko pomarzyć. Do najciekawszych i zarazem najbardziej uniwersalnych należą minikomputery jednopłytkowe z serii Raspberry Pi – te niewielkie moduły o rozmiarach porównywalnych z kartą kredytową są na tyle wydajne, że bez problemu radzą sobie nie tylko z obsługą systemów operacyjnych (gł. różnych dystrybucji Linuksa), ale pozwalają na płynną pracę biurową, uruchamianie wciągających gier, czy nawet… odtwarzanie plików multimedialnych w jakości 4K. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rosną kręgi fanów „maliny” (ten smaczny owoc trafił bowiem do logo producenta RPi), którzy z powodzeniem zaprzęgają maleńkie komputery do rozmaitych aplikacji. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie propozycje ciekawych gadżetów wyposażonych w dostęp do Internetu, które możesz zbudować samodzielnie w oparciu o Raspberry Pi.
Serwer plików, a może hosting dla strony internetowej?
Moduły Rapsberry Pi są fabrycznie wyposażone w kontroler sieci LAN z gniazdem Ethernet, zaś począwszy od trzeciej generacji minikomputera – także w szybki moduł radiowy WiFi + Bluetooth. „Malina” jest zatem doskonałym wyborem dla osób, pragnących postawić własny serwer sieciowy dla domowników, przyjaciół czy też… małej firmy. W sieci dostępne są liczne tutoriale, przedstawiające w prosty sposób proces instalacji niezbędnego oprogramowania oraz konfiguracji parametrów stosownie do wymagań użytkownika. Dość powiedzieć, że Raspberry doskonale radzi sobie z uruchamianiem serwera Apache, będącego jednym z najpopularniejszych pakietów serwerowych w historii Internetu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by niewielki minikomputer pracował w roli serwera plików (FTP) bądź… serwera poczty email – dodatkową przestrzeń dyskową można uzyskać, podłączając do minikomputera np. dysk zewnętrzny, komunikujący się z procesorem za pośrednictwem szybkiego portu USB 3.0 (Raspberry Pi 4B posiada aż dwa takie porty).
Stacja pogodowa z dostępem online
Kolejnym ciekawym przykładem praktycznej aplikacji Raspberry Pi jest sieciowa stacja pogodowa. Społeczność Raspberry intensywnie wykorzystuje możliwość podłączania do niewielkiego minikomputera różnego rodzaju czujników zewnętrznych – do tego celu służy specjalne złącze GPIO, umożliwiające obsługę zewnętrznej elektroniki bezpośrednio przez procesor minikomputera. Co więcej, ekosystem Raspberry Pi obejmuje setki gotowych nakładek, rozszerzających możliwości „maliny” o funkcjonalność pomiaru temperatury, wilgotności, czy też ciśnienia atmosferycznego, a za niewiele większą gotówkę można rozbudować system o kolejne opcje – w tym pomiar ilości opadów atmosferycznych, natężenia oświetlenia, siły wiatru, a nawet… detekcję wyładowań atmosferycznych. Warto przewidzieć także zastosowanie odpowiednio szczelnej, dedykowanej dla Rapsberry Pi 4 obudowy – producenci skupieni wokół kultowych minikomputerów zadbali nawet o akcesoria pozwalające modułowi na pracę na zewnątrz budynku (dzięki solidnym uszczelnieniom).
Inteligentny dom – wersja dla majsterkowiczów
Systemy inteligentnego domu to kolejna grupa rozwiązań, w której Raspberry Pi zajęło ważne miejsce i nic nie wskazuje na to, by taka sytuacja miała się w najbliższym czasie zmienić. W instalacjach inteligentnych budynków cenne okazują się te same zalety „maliny”, o których pisaliśmy już wcześniej – w tym możliwość sprawnego łączenia z siecią oraz obecność uniwersalnego złącza rozszerzeń GPIO, które pozwala na podłączanie modułów sterujących (np. kart przekaźnikowych lub sterowników silników) i czujnikowych (z sensorami temperatury, wilgotności, czy też czujnikami ruchu). Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w obszarze „domowych innowacji”, czekają na Ciebie specjalne systemy operacyjne, zapewniające wszystkie niezbędne funkcjonalności, którymi powinna dysponować aplikacja smart home. Jednym z nich jest Domoticz – rozbudowany system zarządzania inteligentnym domem, dostępny na licencji open source i w pełni kompatybilny z Raspberry Pi.