Jak prawidłowo i bezpiecznie robić zakupy w Internecie?
Nowy wymiar zakupów
Zakupy online są dziś tak naturalne, jak korzystanie z telefonu komórkowego lub poczty e-mail. W sklepie internetowym możesz kupić prawie każdy produkt – od książki po drogi telewizor. Coraz częściej zamiast tracić czas na wyczerpujące wycieczki po mieście po odpowiedni produkt, zwracamy się do sklepów internetowych, w których zakupy są nie tylko wygodne, ale i opłacalne. Ceny w sklepach internetowych są zwykle o 25-30% niższe niż w tradycyjnych sieciach handlowych, do tego należy dodać niewydane pieniądze na benzynę czy transport publiczny. Okaże się to znacznymi oszczędnościami dla Twojego budżetu.
Jednak pomimo tak znaczących zalet sklepu internetowego, są użytkownicy, którzy nadal sceptycznie podchodzą do tego typu zakupów. Dla tych, którzy zdecydowali się na zakup w sklepie internetowym, ale mają wątpliwości, udzielimy przydatnych wskazówek, jak dokonać zakupu w sklepie internetowym i nie zawiedziecie się. Wyposażenie wnętrz kupisz online na – Dommania.pl
Wskazówka 1. Starannie wybierz swój sklep internetowy.
Eksperci zalecają dokonywanie zakupów w Internecie tylko w wyspecjalizowanych sklepach tj. gdy sprzedają jeden rodzaj produktu, na przykład tylko perfumy, sprzęt gospodarstwa domowego lub części samochodowe. W takim przypadku możesz uchronić się przed możliwymi błędami. Aby rozpocząć, zapoznaj się z kilkoma sklepami internetowymi specjalizującymi się w produktach, których potrzebujesz i które są prezentowane w Twoim mieście. Dobry i niezawodny sklep internetowy powinien mieć następujące cechy:
– sklep internetowy powinien być maksymalnie prezentowany w Internecie. Solidny sklep internetowy z pewnością znajdzie się w czołowych serwisach internetowych i na pierwszych stronach wyszukiwarek;
– na stronie sklepu internetowego muszą znajdować się dane kontaktowe – numer telefonu, adres e-mail. Stabilny i porządny sklep internetowy nie ma nic do ukrycia;
– szanujący się sklep internetowy będzie starał się, aby jego strona była jak najbardziej informacyjna dla kupującego: taka strona może zawierać nie tylko szczegółowe opisy towarów, ale także informacje o producentach, ciekawe artykuły na istotne tematy, porady dotyczące wyboru towarów, recenzje, aktualności itp. itp. Obecność takich informacji wskazuje, że właściciele sklepu internetowego dbają o swoich klientów i starają się, aby wizyta w sklepie była jak najbardziej użyteczna i komfortowa.
Ogólnie rzecz biorąc, wybierając sklep internetowy, zaufaj swojej intuicji: jeśli sklep internetowy wydaje Ci się wątpliwy, najprawdopodobniej tak jest.
Siecioholizm, czyli uzależnienie od internetu
2. Przed dokonaniem zakupu w sklepie internetowym najlepiej odszukać towar w tradycyjnej sieciówce.
Jeśli chcesz kupić nieznany Ci produkt lub produkt wymagający oceny przez Internet, wskazane jest, aby najpierw znaleźć go w sklepie off-line. Po pierwsze zapoznasz się z produktem „na żywo”, po drugie porównasz ceny i zdecydujesz, gdzie opłaca się dokonać zakupu.
3. Przeczytaj warunki dostawy towarów.
Warunki dostawy w różnych sklepach internetowych mogą się różnić. Jedni dostarczają towary pocztą, inni – kurierami. Dostawa może być płatna lub bezpłatna. Najwygodniejsza jest oczywiście dostawa kurierem. W takim przypadku towar może zostać dostarczony w dniu złożenia zamówienia. Ale najpierw musisz jeszcze zapoznać się z warunkami dostawy na stronie sklepu internetowego lub telefonicznie i dowiedzieć się: sposób, koszt i czas dostawy towaru.
4. Wybierz najbardziej niezawodne metody płatności za towary.
Możliwości płacenia za towary przez Internet są dziś również bardzo zróżnicowane: jest to płatność gotówką kurierowi lub płatność bezgotówkowa, a także pieniądze elektroniczne. Jeżeli sklep internetowy znajduje się w Twoim mieście to lepiej wybrać płatność gotówką kurierowi – nie ma ryzyka utraty pieniędzy, a przed dokonaniem płatności istnieje możliwość obejrzenia towaru. Płatności bezgotówkowe i pieniądz elektroniczny są akceptowane tylko przy pełnej przedpłacie. Ta metoda płatności może być wygodniejsza, ale lepiej jest z niej korzystać już w sprawdzonych sklepach internetowych, w których dokonałeś już zakupów. Również płacąc za towary pieniądzem elektronicznym sprawdź, czy nie ma dodatkowej prowizji. Najpopularniejsze bramki płatności w Polsce to PayU.com, Przelewy24.pl oraz Dotpay.pl. Są to sprawdzeni pośrednicy płatności i wszystkie z nich oferują możliwość zwrotu towaru.
5. Przestudiuj ceny.
Przed złożeniem zamówienia na produkt, który Ci się podoba, lepiej sprawdzić ceny w zwykłym sklepie. Różnica w cenie nie powinna być zbyt duża. Zwykle wynosi 25-30%, w niektórych przypadkach może dochodzić do 50%. Dokładnie tyle oszczędzają sklepy internetowe na wynajmie powierzchni handlowej i personelu. Jeśli różnica w cenie jest większa to warto pomyśleć lub zapytać managera sklepu internetowego, jaki jest tego powód. Upewnij się również, że cena wskazana na stronie sklepu internetowego zawiera wszystkie podatki oraz zawiera (lub nie zawiera) koszt dostawy do miejsca, którego potrzebujesz, aby nie było przykrych niespodzianek w kalkulacji. I nie zapominaj o rabatach – wiele sklepów internetowych zapewnia swoim klientom dodatkowe rabaty, które mogą być uzależnione od kwoty zamówienia, ilości zakupionych artykułów itp.
6. Sprawdź dokładnie swoje zamówienie.
Po otrzymaniu zamówionego produktu należy go dokładnie obejrzeć i upewnić się, że otrzymałeś to, co zamówiłeś. Kurier musi przynieść paragon wraz z towarem, w przeciwnym razie nie będzie nikogo do reklamacji.
Oto kilka podstawowych wskazówek dla nowicjuszy w wirtualnych zakupach. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci uzyskać tylko pozytywne emocje z zakupów online!
jakie sa niebezpieczenstwa podczas zakupow w sieci ?