Dysk SSD M.2 PCIe – jak wybrać, by wykorzystać jego potencjał?
Obecnie na rynku mamy bardzo dużo rodzajów dysków. Mogą one różnić się nie tylko formatem, protokołem, rozwiązaniami pamięciowymi, ale i konkretną generacją protokołów. Dlatego też postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości na temat tego, czym jest dysk SSD M.2 PCIe oraz co może mieć wpływ na jego działanie. Okazuje się, że nie zawsze najszybszy dysk oznacza maksymalną wydajność i szybsze działanie systemu laptopa czy komputera.
Dysk SSD M.2 PCIe – co to za nośnik?
Dyski SSD to nośniki półprzewodnikowe, które już praktycznie całkowicie zastąpiły dyski HDD. Odznaczają się prostą konstrukcją, która pozbawiona jest ruchomych elementów, co wpływa nie tylko na poprawę ich szybkości, ale też na cichą pracę, dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz energooszczędność.
Dysk SSD M.2 PCIe ma format M.2, którego rozmiar to najczęściej 22 mm szerokości i 80 mm długości. Umieszczany jest w specjalnym gnieździe na płycie głównej. Nośnik ten korzysta ze stosunkowo nowej technologii NVMe, która obsługuje interfejs PCIe. Dzięki temu umożliwia dużo szybszy dostęp do danych, bo komunikuje się bezpośrednio z procesorem. Standard PCIe może mieć różne generacje. Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia wyłącznie z generacją 3.0 i 4.0. Obecnie najnowszy jest standard PCIe 5.0. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne generacje mogą się również różnić między sobą pod względem ilości linii, które obsługują. Czasami spotkamy się z oznaczeniem dysk M.2 PCIe 4.0 x 4 albo 4.0 x 16. Oznacza to, że dany nośnik może jednocześnie obsłużyć 4 lub 16 linii PCIe. Wpływa to oczywiście na jego przepustowość.
Dysk SSD M.2 do laptopa – jak wybrać, by wykorzystać jego potencjał?
Nie każdy sobie zdaje z tego sprawę, ale nawet najszybszy dysk SSD M.2 do laptopa może nie działać tak szybko, jak tego oczekujemy, jeśli dobierzemy go nieumiejętnie. Dlatego warto sprawdzić, jaki dysk obsługuje nasz laptop. Przykładowo, jeśli kupimy dysk M.2 PCIe 4.0, a okaże się, że urządzenie jest w stanie obsłużyć wyłącznie standard 3.0, to nie wykorzystamy potencjału nośnika i prędkości będą niższe.
Co jeszcze może wpływać na spowolnienie działania dysku? Przede wszystkim zbyt mało wolnej przestrzeni. Aby nośnik działał prawidłowo, najlepiej zostawić przynajmniej 30% wolnego miejsca. Ponadto na obniżenie sprawności SSD może również mieć wpływ mało wydajny procesor, który nie jest w stanie wykorzystać potencjału dysku. Spadki wydajności mogą też wystąpić przy przegrzaniu dysku. Jeśli więc zamierzamy go mocno obciążać, kupmy wersję z radiatorem, np. Samsung 990 PRO Heatsink, albo zainwestujmy w lepsze chłodzenie laptopa. Warto zadbać również o regularne aktualizacje oprogramowania, które także mogą mieć wpływ na szybkość dysku SSD M.2 do laptopa.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.